Bezpieczeństwo w świecie cyfrowym

Celem kursu jest przekazanie wiedzy jak bezpiecznie korzystać z komputera, telefonu komórkowego i Internetu. Jak zapobiec wszelkim zagrożeniom i jak zachować się
w sytuacjach zagrożenia? Czego nie robić, a co koniecznie robić korzystając z Internetu i jak się zabezpieczać, żeby uniknąć uszkodzenia sprzętu, czy strat wywołanych włamaniami lub kradzieżą danych?

Szkolenie z tajników cyfryzacji informuje, uczy i daje praktyczną wiedzę jak w bezpieczny sposób korzystać z cyfrowych urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych, bez narażania się na nieprzewidziane trudności takie, jak: uszkodzenia, włamania hakerskie czy zawirusowania.

Na zajęciach zostaną omówione następujące tematy:

1. Zrozumienie podstawowych pojęć i zastosowań w świecie cyfrowym. Wykorzystanie sieci informatycznych pod kątem bezpiecznego ich używania.
  2. Rodzaje aplikacji. Które bezpiecznie instalować, a których unikać?Jak się bronić przed szkodliwą aplikacją? Jak korzystać z aktualizacji oprogramowania?
  3. Co znaczy: wirus, robak, trojan, spam, spyware, pharming, phishing script kiddies, white and black hat hackers itp.
  4. Czy świat wirtualny jest tak samo ciekawy jak rzeczywisty? Czym się te światy różnią?
  5. Jakie są niebezpieczeństwa związane z atakiem wirusów? Metody ich wykrywania oraz skutecznego usuwania.
  6. Rodzaje programów antywirusowych. Wady i zalety różnych programów antywirusowych.
  7. Co to jest SPAM? Jak go unikać i jakie niesie zagrożenia?
  8. Prawo autorskie i ochrona prywatności. Wydawnictwa internetowe, publikacje w Internecie, filmy, video, multimedia, Youtube. Jak z nich korzystać nie łamiąc prawa?
  9. Ślady, które zostawiamy w sieci, te świadome i te nieuświadomione.

Korzystanie z Internetu stało się już w tej chwili nie tylko rozrywką, czy nauką, ale również koniecznością. Internet stał się dla wszystkich podręcznym narzędziem, niezbędnym do komunikacji miedzyludzkiej, załatwiania podstawowych spraw w urzędzie czy instytucjach oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Niestety Internet niesie ze sobą też mnóstwo zagrożeń, których skutki są groźne dla naszego sprzętu i nas samych. Świadomość i umiejętność bezpiecznego korzystanie z cyberprzestrzeni i Internetu staje się więc niezbędna.

16.11.2019 (sobota): 10:00-13:00
17.11.2019 (niedziela): 10:00-13:00