Nowy kurs "Chemia dla maturzystów - laboratoria"

29 03.2017

Szanowni Państwo,

Wszystkich, którzy chcą szybciej przyswoić i utrwalić wiedzę chemiczną, serdecznie zapraszamy na nasz najnowszy kurs „Chemia dla maturzystów - laboratoria”, który rusza 29 marca 2017r.

W kursie mogą też uczestniczyć uczniowie, którzy kształcą się w klasach o profilu innym niż chemiczny, chcący w przystępny sposób, za pomocą prostych eksperymentów chemicznych, zrozumieć wiele zagadnień.

Kurs składa się z trzech części:

Część I: „Reakcje w roztworach elektrolitów” - w trakcie której uczestnik kursu zapozna się
z kilkudziesięcioma charakterystycznymi reakcjami związków nieorganicznych. Zaobserwuje: wytrącanie i rozpuszczanie osadów, pozna chemiczne wskaźniki pH, udowodni charakter amfoteryczny wodorotlenków, wykona ciekawe reakcje typowych utleniaczy i reduktorów.

Część II: „Reakcje charakterystyczne dla wybranych związków organicznych” – w trakcie której uczestnik kursu przeprowadzi test rozpuszczalności. Zapozna się również z kilkunastoma charakterystycznymi reakcjami dla wybranych związków organicznych mającymi na celu identyfikację takich związków jak m.in. białka i cukry i alkohole.

Część III: „Miareczkowanie alkacymetryczne” – w trakcie której uczestnik kursu zapozna się chemiczną analizą ilościową, pozna typowe laboratoryjne szkło miarowe, wagi analityczne, nauczy się sporządzania roztworów mianowanych, pipetowania oraz miareczkowania. Samodzielnie wykona prawdopodobnie pierwszą w życiu analizę chemiczną – alkacymetrię.

Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach w następujących terminach:

Grupa I (środy, godz. 16:15-19:30) – 22 III; 29 III oraz 05 IV

Grupa II (czwartki, godz. 14:15-17:30) – 23 III; 30 III oraz 06 IV

Więcej informacji pod adresami:

Pozdrawiamy,
Zespół Uniwersytetu Otwartego SGGW